פחד קהל, פחד טיסה, פחד מכשלון, פחד מדחיה, פחד מנהיגה - כיצד הם נוצרים.


כיצד מתפתחים פחדים נפוצים בין הפחדים הנפוצים ניתן למנות פחד ממקומות סגורים (למשל, מעליות), פחד במה, פחד מחושך, פחד טיסה, פחד מנהיגה, פחד מדחיה ופחד מכישלון. אבל יש עוד המון סוגי פחדים ונדיר מאד למצוא מישהו, שלא מפחד כלל מדבר כלשהו.

​פחד חיובי ופחד מגביל

פחד מתאפיין בשינויים גופניים (דופק מואץ, שינוי בזרימת הדם, ובתחושות, מחשבות ורגשות לא נעימים המתרחשים לנוכח מושא הפחד. בהיבט החיובי ההישרדותי מהווה הפחד חלק מתגובה נורמלית של דריכות והיערכות גופנית ונפשית להתמודדות עם מצב של סכנה מידית המתרחש עכשיו. למשל, אם מישהו בא עכשיו להרביץ לך, הרי שהיכנסות הגוף-נפש למצב של בריחה או לחימה או קפאון בהחלט עשוי להיות מתאים. זה בודאי מתאים אם אתה ארנבת והבחנת בזאב בסביבתך. הבעיה מתחילה כשאותה תגובה מתרחשת בתגובה למצבים שאינם מסכני חיים מעצם טבעם. כשפחדים עולים בהקשר שאיננו הישרדותי בהכרח מטבעו הם מתחילים לפגוע בנו ולהגביל אותנו.


כיצד נוצרים פחדים


פחדים נוצרים על פי רב כתוצאה מקישור שנעשה במודע או בתת המודע בין אובייקט או מצב ספציפים לבין סכנה או איום. כעת, לאחר שנוצר הקישור, כשיפגוש האדם את מושא הפחד תיווצר תגובת פחד. במנגנון של הפחד משמש בדרך כלל גם מרכיב של אמונות.

לפניכם חלק מהדרכים בהן נוצר קישור כזה:

חוויות עבר טעונות עלולות לגרום לפחד.

לדוגמה, פחד מכלבים שנגרם כתוצאה מנשיכה או נהימה של כלב בילדות, או פחד מכשלון כתוצאה מכך שכטעית או לא הצלחת במשהו לעגו לך בבית הספר או קיבלת כתף קרה מהוריך. בשני המקרים צומד הכישלון או הטעות לחוויה מכאיבה ומאיימת.

אמירות של אחד ההורים לילדם עלולות לגרום לפחד. אמירות כגון ״אם לא תאכל יבוא שוטר״ או ״אסור לך לסמוך על אנשים שאתה לא מכיר״. במשפט הראשון יש קישור של שוטר למשהו מאיים והקישור עלול להוביל לפחד לא רציונלי משוטרים או מסמכות. המשפט השני עלול להוביל לפחדים מגוונים בשל העובדה שאנשים באופן כללי עלולים להפוך בדעתו של הילד ואח״כ הבוגר לאיום. למשל, פחד לפתוח בשיחה עם אנשים זרים יכול מאד לפגוע בסיכוי למציאת זוגיות או בסיטואציות עסקיות הדורשות מינגלינג או פגישות עם לקוחות חדשים. פחד מכך שאנשים יפגעו בך או ירמו אותך עלול לגרום לפגיעה במגוון רחב של סיטואציות חברתיות.

העברת פחד מהורה לילד. כשהילד רואה שאחד מהוריו חווה פחד כלשהו, הוא עלול להתחיל לפחד מהדבר בעצמו.

5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

לא להאמין למחשבות

יום אחד הגיעה אלי לפגישה בקליניקה אשה יקרה, כשהיא מיואשת, עצובה, פוחדת ונמצאת בסטרס מטורף. מכירים את זה? לכולנו יש, לכל הפחות, רגעים כאלה. היא סיפרה שזה נמשך כבר זמן מה ונראה היה שזה לא הולך להשתנות.

מטפלים ואנשי ביון

בעקבות השיתוף שקיבלתי אתמול ממטופלת מישראל ושני מטופלים מחו"ל, השתעשעתי הבוקר במחשבה, שמטפלים מזכירים קצת אנשי ביון: גם אלה וגם אלה מתחילים את דרכם לעיתים עם פנטזיה של "להציל את העולם". להגן עליו ממה

תשומת לב

את הקטע הזה של אלנה ת'ורן-וותר (דמות דמיונית, הטרונים) מודה שהיססתי אם להביא לכאן. אם אתם רגישים למילים שעוסקות בהפרשות גוף או שפה לא נקיה, אולי לא כדאי שתמשיכו לקרוא... אותי הוא שעשע ונראה לי שאולי י

פגישות אישיות

פחדים וסטרס

אודות השער

קורסים וסדנאות

סדנת השער שלך להצלחה

תמיכה/ יצירת קשר

הגבלת אחריות/ Disclaimer

כל התכנים והמידע המופיעים באתר זה, באתרים מקושרים ובחשבונות רשת חברתית מקושרים (פייסבוק, גוגל+, וימאו, יוטיוב ועוד)  ללא יוצא מן הכלל, נועדו לצרכים אינפורמטיביים בלבד ואינם בגדר ייעוץ ו/או אבחון ו/או אבחנה ו/או חוות דעת ו/או המלצה רפואית או נפשית. בשום מקרה אין להשתמש בתוכן ובמידע המופיעים באתר זה או להסתמך על משהו מתכני האתר או האתרים המקושרים או חשבונות המדיה החברתית המקושרים כתחליף לייעוץ עם רופא או פסיכולוג או כל גורם מקצועי רפואי מוסמך ומורשה. השימוש באתר ובתכניו הוא על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש. אין לראות במוצרים, המלצות, סרטוני וידאו או בשאר תכני האתר הבטחה או יצירת ציפיה לתוצאות. המלצות אישיות של מי שחווה את שיטת השער מהוות התרשמות סובייקטיבית בלבד ואין לראות בהן יצירת ציפיה, הבטחה או התחייבות לתוצאות עתידיות כלשהן ככל שהדבר נוגע לך או לאחרים.

© 2020 by Yohai Israeli. All rights reserved.

הבנים 21, נס ציונה

ויסוצקי 4 תל אביב