top of page
  • יוחאי ישראלי

חסמים ופחדים שמפריעים למציאת זוגיות


היי וברוכה הבאה:)

אם הגעת לכאן, יתכן שגם את תוהה כבר לא מעט זמן איך יכול להיות שתחום הזוגיות בחייך פשוט לא עובד כמו שצריך. ואת לא מצליחה להבין איך זה, שבניגוד לכל הגיון חלק מחברותיך הטובות והקולגות שלך כבר נשואות או נמצאות בזוגיות משמעותית בעוד את, כאילו זו גזירה משמים, עדין לבדך. ובינינו, הרי אין ממש סיבה הגיונית למה זה קורה... וזה כואב ומתסכל ולא הוגן ואולי אפילו כבר קצת מתחיל לייאש.

זה עוד יותר משונה כשאת מסתכלת למשל על התפקוד שלך בתחומים אחרים ורואה שבמה שתלוי בך - את דווקא מצליחה וזוכה להערכה. הבשורה הטובה היא שזה ממש לא שייך לגורל, מזל או לגזירה משמים ואפשר לשנות את המציאות הזו, אם תרצי.

יתכן שאת מוצאת את עצמך עם בני זוג שלא בשלים לקשר, יתכן שכשהקשר מתהדק את מרגישה חנוקה, יתכן שאת מוצאת עצמך מתאהבת ואז כמו נעלמת ומוותרת על עצמך, או שאת חשה שלא מגיע לך או שלא אפשרי עבורך לקבל ולהיות נאהבת.

היעדר הזוגיות או הזוגיות הבלתי מספקת יכולים להיגרם מהרבה סיבות ואני מתאר לעצמי שבטח את כבר מודעת לחלק מהן... אבל המודעות לבדה לא משנה את המציאות - המציאות בו את נשארת לבד או שמתחיל קשר אך הוא לא נמשך מעבר לקו הדמיוני של 3 החודשים הראשונים. בעבר אפילו היית במערכת יחסים משמעותית וממושכת, אך במקום שתחווי שם שמחה, אהבה ואינטימיות, חשת בודדה, מתוסכלת ומאוכזבת.


האנשים שבקשר הם העיקר. מערכת היחסים היא התוצאה.

מציאת זוגיות משמעותית בעידן המודרני הפכה עבור נשים וגברים רבים שנמצאים בשנות ה30 וה-40 שלהם למשרה השניה.

זה אומר ל׳חרוש׳ את אתרי ההיכרויות, לסנן פניות באמצעות צאטים וטלפון בשלב ראשון ואח״כ לצאת לדייטים רבים, לראיין ולעבור ״ראיונות קבלה״ משמימים ובעיקר להתאכזב כל פעם מחדש...

אבל אז, למרבה המזל, כשכבר לא מאמינים שזה יכול לקרות, פוגשים מישהו שמוצא חן בעינכם וגם הוא רוצה בכם. ויש התרגשות וציפיה ומתחילים לצאת ומתחיל להתפתח קשר. אבל, אתם כבר למודי נסיון ויודעים שגם כשהדבר הנדיר הזה קורה, זה ממש לא מבטיח שזה יבשיל לכדי מערכת יחסים של ממש; כזו שיש בה אהבה הדדית, שותפות דרך, אינטימיות רגשית ומינית וכולי. הכי מתסכל זה שכשמתחיל להיווצר סיכוי ממשי לאהבה, זה בדיוק השלב בו עולים הספקות, הפחדים, משקעי העבר אצלך או אצלו.

כשאנחנו מדברים על זוגיות משמעותית אנחנו מדברים על אינטראקציה בין שני אנשים שבחרו לבלות זמן משותף, להתחייב זה לאושר של זו וליצור משהו ביחד. שני אנשים שנמשכים זה אל זה מנטאלית, רגשית וגופנית ורוצים לבלות יחד ולחלוק את שבילי החיים בצוותא. אם נתמקד במערכת היחסים נהיה עדים לתוצאת האינטראקציות שביניהם (ותוצאת כל הדפוסים האישים עמם בא כל אחד). אם נכיר את האנשים שמערכת היחסים שייכת להם, ניגע ונבין את הסיבות. אחרי הכל, מדובר בשני אנשים שונים שמגיעים לקשר - אל הרך הנולד - כ״א עם החבילה שלו ועם ה׳שריטות׳ שלו ממערכות יחסים קודמות. כל אחד עם ההגנות שלו מדחיה, ועם הפחד להתאכזב בשנית. וכל צד מגיע כמובן עם התמונה המאד ברורה שלו של איך זוגיות צריכה להיות. תמונות שלא תמיד חופפות זו את זו. מצד אחד יש כוחות חזקים שמושכים אותם זה אל זו ומנגד פחדים ומשקעים מהעבר מרחיקים אותם ומסבכים את הקשר החדש.

מחסומים רווחים למציאת זוגיות - האם משהו מזה נשמע לך מוכר?

​פחד מלהיעלם בקשר, ריצוי בן הזוג עד לרמה שכל הדברים הייחודיים שלכם נעלמים ואתם הופכים ללא אטרקטיביים, פחד להישלט, התמכרות לריגושים של ההתחלה, התמכרות לאתרי היכרויות, פחד של ויתור עצמי - להיבלע בבן הזוג, חוסר אהבה עצמית שלא מאפשר קבלת אהבה מבן הזוג, אטימות רגשית שנובעת ממערכות הגנה, פחד מלאהוב ולסמוך ושוב פעם להיפגע, אמונות על גברים או נשים שנוצרו עקב פגיעה באמון או סוג בני הזוג שמשכתם לעצמכם בעבר, אי יכולת והסכמה לקבל בגלל אמונות שלא מגיע לי, פחד מלהיות חשוף רגשית ועוד. ועם כל אלה (בצירוף דפוסי ההתנהגות שהם מייצרים) באמת לא פשוט בכלל להתקרב ולבנות משהו טוב.

וכשזה שוב לא צולח, מוצאים עצמם בני הזוג שוב בחזרה בסצנה הזו של חיפוש אהבה סיזיפי. רק שהפעם מתווסף כאב חדש שנוסף לפצעים הישנים ונוספת שכבה נוספת לשריון. גם האמונה שאי פעם זה יכול לקרות גם לכם הולכת ונסדקת.. והכאב הזה והאכזבה מובילים פעמים רבות להחלטות נחרצות וגורפות. החלטות שנראות אך הגיוניות בשעתן, אך למעשה מקטינות מאד את הסיכוי למצוא ולקיים מערכת יחסים זוגית איכותית.

ושוב, אתם נאלצים להגיע לבד לארועים, ושוב מתכווצים מעט בלי לרצות, כשחברה טובה מוצאת זוגיות וקצת נעלמת ושוב הערבים הארוכים לבד. כמו הולכים במעגל שלא ניתן לצאת ממנו. והתחושה הזאת שכל-כך נמאס כך להמשיך...

87 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

השעמום כשער

מזה כמה ימים, שהשלג הצטבר וחסם את דלת הבקתה בה התגוררתי בהרים ומנע ממני לרדת אל הכפר הסמוך. המזון שנותר ברשותי היה מועט וחדגוני משהו ובחוץ היה שקט. למזלי נותרו לי מעט עצי הסקה, שעדין הצליחו לחמם את

Komentarze


bottom of page